REKLAMA
TYLKO U NAS

Zwrot w polityce energetycznej Turcji. Odwraca się od rosyjskiego gazu

2025-10-08 12:17
publikacja
2025-10-08 12:17

Turcja dokonuje zwrotu w polityce energetycznej, zwiększając własną produkcję gazu ziemnego i import tego surowca z USA - podała w środę agencja Reutera. Zagraża to pozycji rosyjskich i irańskich eksporterów na ich ostatnim dużym europejskim rynku zbytu.

Zwrot w polityce energetycznej Turcji. Odwraca się od rosyjskiego gazu
Zwrot w polityce energetycznej Turcji. Odwraca się od rosyjskiego gazu
fot. Stoyan Nenov / /  Reuters / Forum

Udział Rosji w tureckim rynku gazu spadł z ponad 60 proc. dwie dekady temu do 37 proc. w pierwszej połowie 2025 roku. Tymczasem długoterminowe umowy na dostawy 22 mld m sześc. gazu rocznie przez gazociągi Blue Stream i TurkStream wygasają w najbliższych latach.

Na podobnym etapie realizacji jest umowa Turcji z Iranem - kontrakt na 10 mld m sześc. kończy się w połowie 2026 roku, oraz umowy z Azerbejdżanem na łącznie 9,5 mld m sześc., które wygasają w 2030 i 2033 roku.

Ankara prawdopodobnie przedłuży część z nich, eksperci przewidują jednak, że będzie dążyć do uzyskania bardziej elastycznych warunków i mniejszych wolumenów, by zwiększyć dywersyfikację dostaw.

USA od miesięcy naciskają na sojuszników, w tym należącą do NATO Turcję, by ograniczali współpracę energetyczną z Rosją i Iranem. Podczas spotkania w Białym Domu 25 września prezydent USA Donald Trump miał wezwać tureckiego przywódcę Recepa Tayyipa Erdogana do dalszego zmniejszania zakupów rosyjskiego gazu.

Pierwsze efekty już widać. Turcja zaczęła zwiększać krajowe wydobycie gazu i szukać alternatywnych dostawców. W ostatnich miesiącach rząd w Ankarze podpisał umowy na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) z amerykańskimi firmami o łącznej wartości 43 mld dolarów.

Według wyliczeń agencji Reutera produkcja krajowa i zakontraktowany import LNG mają wzrosnąć z obecnych 15 mld m sześc. do ponad 26 mld m sześc. rocznie w 2028 roku. Oznacza to, że do tego czasu pokrywać będą one ponad połowę swojego zapotrzebowania na gaz ziemny.

Zwrot w polityce energetycznej może znacząco ograniczyć udział Rosji i Iranu w rynku Turcji, która jest ostatnim dużym odbiorcą ich surowca w Europie. Według Aleksieja Biełgoriewa z moskiewskiego Instytutu Energii i Finansów w teorii państwowy turecki koncern energetyczny BOTAS mógłby nawet zakończyć import z Rosji w perspektywie dwóch-trzech lat.

- Ale tego nie zrobi, bo rosyjski gaz jest konkurencyjny cenowo i pozwala na wywieranie presji na innych dostawców - dodał Biełgoriew w rozmowie z agencją Reutera.

Zdaniem ekspertów Turcja będzie importowała rosyjski i irański gaz na potrzeby wewnętrzne, a eksportowała własną produkcję. W ten sposób będzie mogła dokonać ekspansji na europejski rynek, po tym jak w 2028 roku w życie wejdzie unijny zakaz importu rosyjskich surowców energetycznych.(PAP)

mws/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta premium – wrzesień 2025 r.
Najlepsze konta premium – wrzesień 2025 r.
Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
platfusoptymista
UE tak długo nie pociągnie:

"w 2028 roku w życie wejdzie unijny zakaz importu rosyjskich surowców"
zenonn
Agent orange lubi robić geszeft, popiera starozakonnych.
Kto płaci może funkcjonować.
Kto nie płaci będzie karany.
Lizodupom daleko nie pomoże.
darius19
ale belkot nastepnego tow. z farmy. Nie bylo dyrektyw?
men24a odpowiada darius19
Akurat ma rację.
Masz brać od kartelu gaz i ropę a jak nie to cła. Dopiero co Indie się przekonały teraz czas na Turcję przyszedł.
A jaki interes ma Trump w zwalczaniu wiatraków i OZE ? No każdy widzi, masz Ameryce płacić a nie się usamodzielnić.
Polska jak podskoczy Ameryce i nie wyśle żołnierzy .......gospodarka jest
Akurat ma rację.
Masz brać od kartelu gaz i ropę a jak nie to cła. Dopiero co Indie się przekonały teraz czas na Turcję przyszedł.
A jaki interes ma Trump w zwalczaniu wiatraków i OZE ? No każdy widzi, masz Ameryce płacić a nie się usamodzielnić.
Polska jak podskoczy Ameryce i nie wyśle żołnierzy .......gospodarka jest skończona.
darius19
nick "samsza" od Putlera, wiescil ze zamarzniemy. Teraz jakos niemrawo zaprzecza o zmianie podejscia Turcji. ciekawa? Moze mu smutno?
platfusoptymista
przedawkowałeś waleriany
meridol
Głównie się mówi o tym że sankcje z UE nie działają i rosja nadal się rozwija pod względem pkb oczywiście dzięki machinie wojennej, no ale popatrzcie też że Rosja myślała że ma w szachu UE takim Nord streamem i całą masą surowców które do nas docierają, ale mimo drożyzny lat poprzednich jeżeli chodzi o energię to europa (nie cała Głównie się mówi o tym że sankcje z UE nie działają i rosja nadal się rozwija pod względem pkb oczywiście dzięki machinie wojennej, no ale popatrzcie też że Rosja myślała że ma w szachu UE takim Nord streamem i całą masą surowców które do nas docierają, ale mimo drożyzny lat poprzednich jeżeli chodzi o energię to europa (nie cała bo niemcy to jest narkoman na odwyku bez gazu od rosji) radzi sobie bez Rosji (wiadomo że jeszcze nie całkowicie wyeliminowaliśmy dostawy surowców z Rosji) ale to akurat oni sami chcą do nas wysyłać i nie mają jak nas szantażować, chcą odciąć to niech odcinają, co ogólnie myślicie o tym?
men24a
Biedni Turcy przejdą na amerykański gaz i będą wysłuchiwać jak Polacy, że ich gospodarkę nowy ład wykańcza
samsza
w 2028 roku w życie wejdzie unijny zakaz importu rosyjskich surowców energetycznych

w 2028 r. wejdzie tak na 100% czy "ma wejść" ? i czy przechrzczone z rosyjskiego na inne czy to jest zabezpieczone, że tego nie będzie ?
tomitomi
...czyli , presje działają ,,,

Powiązane: Wojna gazowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki