REKLAMA
ZAPISY

Hawaje w ogniu. Płonie wyspa Maui

2023-08-10 06:25, akt.2023-08-10 11:50
publikacja
2023-08-10 06:25
aktualizacja
2023-08-10 11:50

W pożarze, który w środę wybuchł na należącej do USA hawajskiej wyspie Maui, zgineło co najmniej 36 osób - poinformowały w czwartek lokalne władze. Ludzie uciekali przed płomieniami i dymem skacząc do oceanu. Władze sprawdzają doniesienia świadków o ludziach, którzy mieli utknąć w samochodach - poinformowała w czwartek agencja Reutera. Zachodnia część wyspy jest niemal całkowicie odcięta.

Hawaje w ogniu. Płonie wyspa Maui
Hawaje w ogniu. Płonie wyspa Maui
fot. DUSTIN JOHNSON / /  Reuters / Forum

Wśród rannych trzy osoby są w stanie krytycznym - podali lokalni urzędnicy. Co najmniej 20 pacjentów zostało przewiezionych do Maui Memorial Medical Center.

Ogień strawił kilkaset budynków, w tym pochodzące z XVIII wieku zabytkowe domy w miasteczku Lahina. Nagranie lotnicze pokazało zrównane z ziemią domy i obrócone w czarne, bezlistne szkielety drzew, także na ulubionej przez turystów Front Street oraz spalone łodzie w porcie - przekazała agencja AP. Z gruzów Lahiny unosiły się słupy dymu. "Wygląda jak strefa wojny, jak zbombardowane miasto" - powiedział dziennikarzom pilot helikoptera, z którego zrealizowano nagranie.

Mieszkaniec miasteczka, Mauro Farinelli opowiedział dziennikarzom, że zaczął wiać silny wiatr, a potem na zboczu wzgórza wybuchł pożar. "Ogień po prostu przebił się przez wszystko z niesamowitą prędkością" - powiedział, dodając, że był "jak lampa lutownicza".

Wiatr był tak silny, że wyrwał drzwi garażowe z zawiasów i uwięził samochód - powiedział Farinelli, który trafił wraz z żona do centrum ewakuacyjnego. Nie ma pojęcia, co stało się z ich domem. "Mamy nadzieję na najlepsze", powiedział, "ale jesteśmy prawie pewni, że już go nie ma".

Szpitale są przeciążone liczbą pacjentów poparzonych lub zatrutych dymem - poinformowała agencję wicegubernator stanu, Sylvia Luke. Przeładowane są także schroniska, dokąd zbiegli zarówno mieszkańcy, jak turyści. Ponad 2 tys. osób spędziły noc w centrach ewakuacyjnych, kolejne tysiące schroniły się na lotnisku Kahului. Na przyjęcie ewakuowanych przygotowywano również centrum konferencyjne w Honolulu.

Eksperci twierdzą, że zmiany klimatu zwiększają prawdopodobieństwo ekstremalnych zdarzeń pogodowych - podkreśla agencja AP. Pożary lasów są jednymi z możliwych skutków. (PAP)

os/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (6)

dodaj komentarz
wilczekosy
warto zobaczyć https://www.tiktok.com/@cnn/video/7266062970856295723?_r=1&_t=8evDNpcJoZs
wizytator
"Eksperci twierdzą, że zmiany klimatu zwiększają prawdopodobieństwo ekstremalnych zdarzeń"
O to to to!! Narracja musi być odpowiednia do biegu wydarzeń. Każdy większy pożar w lesie to wina zmian klimatycznych. Kłamstwo powtarzane...
roza_von_tusk
Wiecie ile tam się wydziela śmiercionośnego CO2. Od tego CO2 umrą wszystkie drzewa i zatrzyma się fotosynteza na całym świecie bo fotosynteza polega wg uczonych jak Greta Tunberg i na zamianie azotu w wodór.
samsza
Tam jeszcze nic o podpalaczach, w Europie już wiedzą.
zoomek
Dlatego las który jest w okresie rębnym należy ciąć (i sadzić oczywiście potem).
Bo jak się tego nie zrobi to albo pożar albo wiatrołomy i guzik a nie produkcja leśna.
Napisałem to do naszych oszołomów którzy konają z rozpaczy bo tnie się drzewa.
Bardzo dobrze że się tnie, ważne aby potem posadzić.
jas2
Taka jest obecnie polityka w UE. Drzewa mają uschnąć, złamać spalić albo zgnić.
Racjonalna polityka leśna (sadzenie i po 100 latach wycinanie) im się nie podoba.

Powiązane: Niebezpieczne żywioły

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki